“De Hoogstraat is één van de weinige plekken in Nederland met zo’n specialistische zorg. De complexiteit van de zorgvragen en het ‘out of the box’ denken past bij mij. Maar wat het voor mij extra bijzonder maakt, zijn de collega’s en de sfeer. Dat hoorde ik al van buitenaf tijdens mijn studie, maar als je hier werkt, wordt dat driedubbel bevestigd.”

Direct impact maken

Als ergotherapeut ziet Chiel elke dag direct resultaat van zijn werk. “Met een revalidant kijken we naar: wat is het probleem en hoe lossen we het zo snel mogelijk op? Soms kun je iemand binnen een uur weer zelfstandig laten eten of drinken of een transfer laten maken. Dat betekent directe zelfstandigheid teruggeven. Dat is heel gaaf.”

Hij komt daarbij letterlijk dichtbij belangrijke momenten in iemands leven. “Je gaat vaak mee naar huis als iemand voor het eerst weer teruggaat. Dat is bijzonder. Je kijkt samen: wat is er nodig zodat iemand hier weer kan leven zoals hij wil?”

Het leven van revalidanten staat vaak volledig op zijn kop. Toch schuilt er iets bijzonders in het revalidatieproces: “Je ziet iemand stap voor stap weer zichzelf worden, maar dan mét de beperking die nu deel uitmaakt van hun leven. Het is ontroerend om te zien hoe mensen opnieuw hun kracht vinden, hun identiteit hervinden en leren omgaan met wat veranderd is.”

De voldoening zit voor Chiel vooral in de ontwikkeling die mensen doormaken. “Ik had een revalidant die bij de eerste teambespreking in huilen uitbrak en de vraag had: ‘Wie ben ik eigenlijk nog?’ En nu heeft hij gesolliciteerd als docent op een ROC. Van dat ene gevoel naar weer voor de klas staan – daar draag je een steentje aan bij. Dat is het mooiste dat er is.”

Verder kijken dan de kliniek

Chiel is ook buiten zijn directe werk actief, bijvoorbeeld als buddy bij de HandbikeBattle. “In de kliniek ben je vooral bezig met herstel en terug naar huis. Maar toen ik een keer ging kijken bij rolstoelrugby, besefte ik ineens: er is nog een hele wereld daarna. Mensen pakken hun leven weer op, gaan ook gewoon naar de sportschool en stellen nieuwe doelen. Daar wilde ik ook aan bijdragen. Zo’n berg op met iemand tijdens de HandbikeBattle, trainen, ergens naartoe werken: dat doe je samen. Dat geeft echt hét Hoogstraat-gevoel.”

Het ergo-team

“Het ergo-team is gezellig. Collega’s helpen elkaar en er is ruimte voor grapjes. Dan staan er ineens collega’s verkleed op de afdeling omdat ze een WK-poulewillen starten. Ik organiseer ook met een paar collega’s een ergo-uitje, maar eigenlijk stopt het hele team er energie in en die energie krijg je ook terug.”

Volgens hem zit daar de kracht van heel De Hoogstraat. “Er wordt bijvoorbeeld tijdens de sollicitatie al gekeken naar je inhoudelijke kennis, maar vooral ook naar wie jij bent als persoon. Daardoor krijg je een team met mensen die gemotiveerd zijn en er samen iets moois van willen maken.”

Denken in mogelijkheden

In De Hoogstraat zoeken we altijd naar oplossingen. Chiel vertelt: “Eigenlijk kennen we bijna geen ‘nee’ bij De Hoogstraat. Met het multidisciplinaire team, dus bijvoorbeeld ook de afdeling Revalidatietechniek, zoeken we altijd naar mogelijkheden. Daarnaast koppel ik bijvoorbeeld oud-revalidanten aan nieuwe, zodat ze zien wat er allemaal nog kan. Dat motiveert enorm. Uiteindelijk gaat het erom dat iemand weer perspectief krijgt – en daar werk je hier elke dag samen aan.”